Infographics

[kc_row use_container=”yes” _id=”902613″][kc_column width=”50%” video_mute=”no” _id=”906867″][kc_column_text _id=”187664″]

Infographics

Det har blivit väldigt populärt att använda infographics på sin hemsida. Infographics är en visuell presentation av information, data och kunskap. Den presenterar data på ett lättöverskådligt sätt. ”Infographics” är en hopslagning av orden information och graphic.

Infographic är visuella element som används för att presentera information. De används ofta för steg för steg processer, tidslinjer och för att visualisera data.

Jag tror att de blivit populära eftersom de är lättöverskådliga och lätta att sprida. (Dela gärna min!) De är helt enkelt roligare att dela än ”vanlig” statistik.

[/kc_column_text][kc_column_text _id=”325698″]

Varför använder man infographics?

Infographics kan vara bra för att förklara komplex information. De kan även sammanfatta långa rapporter, blogginlägg mm. Läsaren blir mer engagerad än om han eller hon får se ren text. Vi människor har oftast lättare att minnas det vi ser. Så vill du att dina läsare ska minnas vad du berättat? Visa dem en bild istället!

Vilka använder sig av infographics?

Det finns många grupper som använder sig av infographics för att sprida information, t.ex. marknadsförare, bloggare, utbildare, statistiker osv. Infographics används av människor som behöver presentera information visuellt.

Hur gör man en infographic?

Jag har gjort min i Adobe Illustrator, men det finns även gratis mallar man kan använda sig av t.ex. https://venngage.com/templates/.

[/kc_column_text][/kc_column][kc_column width=”50%” video_mute=”no” _id=”263292″][kc_single_image image_size=”full” _id=”841552″ image_source=”media_library” image=”15513″ alt=”infographics ger ökad synlighet”][kc_spacing height=”20″ _id=”865662″][kc_single_image image_size=”full” _id=”39047″ image_source=”media_library” image=”15477″ alt=”Så här gör man en infographic”][/kc_column][/kc_row][kc_row use_container=”yes” _id=”706534″ disabled=”on”][kc_column width=”50%” _id=”952506″][kc_single_image image_size=”full” _id=”258290″ image_source=”media_library” image=”15477″ alt=”Infographics har ofta bra spridning”][/kc_column][kc_column width=”50%” _id=”750131″][/kc_column][/kc_row]

Infographics
Rulla till toppen