Lägga till en ikon på hemsidan

[kc_row use_container=”yes” force=”no” column_align=”middle” video_mute=”no” _id=”6188″][kc_column width=”79.04%” video_mute=”no” _id=”217956″][kc_column_text _id=”516765″]

Ikon på hemsidan – vill du också ha det?

Har du lagt märke till den lilla ikonen som finns på flikarna i webbläsaren? Vill du också ha en ikon på hemsidan? Den kallas ofta för Favicon. Hemsidan kommer se lite mer arbetad ut om du lägger till en sådan. En favoriticon gör att hemsidesbesökarna känner igen sig. Ikonen kommer även visas på bokmärken och på flikarna i webbläsaren.

[/kc_column_text][kc_divider style=”1″ _id=”605932″][kc_column_text _id=”938691″]

I WordPress går det lätt att lägga till en ikon på hemsidan

I många teman finns det idag en inbyggd funktion för ikon på hemsidan. Man kan ofta ladda upp en helt vanlig bild som ikon på hemsidan på ett väldigt smidigt sätt. Undersök om ditt tema har detta. Du hittar det vanligtvis på utseende – > anpassa -> Webbplatsens identitet -> Ikon för webbplatsen. Då behöver du en bild i storlek 512×512 pixlar. Har du den i .png kan du få genomskinlig bakgrund. Väljer du en jpg är bakgrunden fylld. Grattis, nu har du en ikon på hemsidan!

Kör du inte WordPress eller saknar ditt tema möjlighet att göra en egen ikon kan du få det ändå faktiskt.

[/kc_column_text][kc_divider style=”1″ _id=”436173″][kc_column_text _id=”947255″]

Lägga till en egen ikon på hemsidan

Vill du ha en egen sån till hemsidan, så kan du gå in på www.favicon.cc och göra en. Har du Photoshop kan du göra en där också. Låt bilden vara 16 * 16 eller 32 * 32 pixlar. Spara filen med ändelsen .png. Gå sedan till sidan www.convert ico. Ge filen namnet favicon.ico

Publicera filen i rotkatalogen. (vad den heter är tyvärr olika på olika webbhotell)
Gå in i din HTML kod och leta rätt på headtaggen. Under den lägger du in texten:

När detta är klart så återstår det att vänta. Det kan ta lång tid innan den blir synlig!

Lycka till med detta!

[/kc_column_text][kc_divider style=”1″ _id=”774245″][/kc_column][kc_column width=”20.95%” video_mute=”no” _id=”417442″][kc_single_image image_size=”full” _id=”720064″ image_source=”media_library” image=”20020″ alt=”Ikon på hemsidan i webbläsarfliken”][kc_single_image image_size=”full” _id=”933012″ image_source=”media_library” image=”20019″ alt=”Skaffa ikon på hemsidan”][kc_single_image image_size=”full” _id=”688126″ image_source=”media_library” image=”20018″ alt=”snygg ikon på hemsidan”][kc_single_image image_size=”full” _id=”552920″ image_source=”media_library” image=”20017″ alt=”så här skaffar du ikon på hemsidan så här gör du”][kc_single_image image_size=”full” _id=”528341″ image_source=”media_library” image=”20016″ alt=”ikon på hemsidan så här gör du”][kc_single_image image_size=”full” _id=”125913″ image_source=”media_library” image=”20023″ alt=”ikon på webbläsarfliken”][kc_single_image image_size=”full” _id=”986273″ image_source=”media_library” image=”20029″ alt=”ikon på webbläsarfliken ikon på hemsidan”][/kc_column][/kc_row]

Lägga till en ikon på hemsidan

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Rulla till toppen