Konvertera PDF till Word

[kc_row use_container=”yes” _id=”972597″][kc_column width=”12/12″ video_mute=”no” _id=”178523″][kc_column_text _id=”160101″]

Hur gör jag för att konvertera PDF till Word?

Det finns inget självklart sätt öppna och redigera en PDF (om man inte har Adobe förstås). Det finns ett antal alternativ du kan testa och se vad som funkar. Målet här är ju ofta att kunna redigera texten i filen.

[/kc_column_text][/kc_column][/kc_row][kc_row use_container=”yes” force=”no” column_align=”middle” video_mute=”no” _id=”246162″][kc_column width=”50%” video_mute=”no” _id=”251806″][kc_column_text _id=”329448″]

Sätt 1 att konvertera pdf till Word: Öppna Word och välj att öppna PDF-filen. Den kommer nu att konverteras till Word-format. Har du tur får du upp texten som text. Men ibland blir det som en bild. Då kan du ändå inte redigera texten. Då får du fortsätta med nästa sätt.

Sätt 2 att konvertera PDF till Word: Nästa sätt du kan testa att konvertera är hos olika tjänster online. t.ex. Smallpdf. Är det två sidor eller färre som ska konverteras kan du använda den här konverteraren: Freepdfconvert.

Sätt 3 att konvertera PDF till Word: Det här är den jobbigaste lösningen! Markera texten i din PDF och kopiera och klistra in i Word. Ibland kan man bara kopiera en liten del av texten i taget. Kopiera texten och klistra in den i ditt Word-dokument.

Lycka till med konverteringen av din PDF till Word! Jag hoppas att någon av dessa alternativ hjälpte dig!

[/kc_column_text][/kc_column][kc_column width=”50%” video_mute=”no” _id=”273304″][kc_single_image image_size=”__empty__” _id=”559783″ image_source=”media_library” image=”22400″ alt=”Konvertera PDF till Word” css_custom=”{`kc-css`:{`any`:{`image-style`:{`text-align|`:`center`}}}}”][kc_spacing height=”20″ _id=”580536″][kc_column_text _id=”486538″]

Så här gör du för att konvertera PDF till Word

[/kc_column_text][/kc_column][/kc_row]

Konvertera PDF till Word
Rulla till toppen